top of page

ד"ר ברברה אן ברנן ושיטת ידי אור

Brennan Healing Science

ד"ר ברברה אן ברנן נולדה בשנת 1939 והחלה את דרכה כאסטרופיסיקאית בסוכנות החלל האמריקאית (NASA) בשנות השישים.

לקראת סוף העשור התרכזה ד"ר ברנן בעבודתו של תלמידו הגאון של פרויד, וילהלם רייך, ובחברת ד"ר ג'ון פיירקוס (Pierrakos - מייסד הביואנרגיה) החלה לחקור את את מה שהיא כינתה שדה האנרגיה האנושי והשפעותיו על הגוף ועל הנפש.

כיום ידועה ד"ר ברנן בעולם כחוקרת פורצת דרך בתחום הרפואה המשלימה והפסיכותרפיה האנרגטית - הוליסטית (PsychoEnergetics). היא ניהלה מחקרים עבור משרד הבריאות האמריקאי, אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס (UCLA) ואף הוזמנה להרצות באו"ם על משנתה.

ד"ר ברנן כתבה מספר ספרים וביניהם רב המכר "ידי אור" שאף תורגם לעברית. תורתה וספריה הולידו את שיטת הטיפול Brennan Healing Science הנלמדת על ידי אנשי מקצוע מתחום הרפואה ובריאות הנפש בכל העולם ונחלקת לתחום של פסיכותרפיה הוליסטית - אנרגטית ולטכניקות הילינג מדויקות הידועות בשם "הילינג ידי אור". 

שדה האנרגיה האנושי

מה שיחודי במחקרה של ד"ר ברנן הוא שהיא מיפתה את שדה האנרגיה האנושי באופן דומה לצורה אותה רופאים ממפים את גוף האדם - לפי מערכות ואיברים.

בספרות ובהרצאות שלה (לעברית תורגם רק הספר "ידי אור" אך הספר "Light Emerging" הוא העמקה מעניינת), היא מדברת רבות על האנטומיה והפיסיולוגיה של שדה האנרגיה האנושי, ומתארת מערכות אנרגטיות המתעלות רגשות והופכות אותם לאנרגיה פיזיולוגית המשפיעה על מערכת העצבים. זהו למעשה הבסיס לתורה שלה הנקראת -"Brennan Healing Science" או בשמה הנפוץ יותר "שיטת ידי אור". 

אם רוצים להבין באופן ממשי יותר את הממשק בין הגוף לנפש, וממש לזהות השפעה ישירה של עולם הרגש על התפקודים פיזיולוגיים  של הגוף, התשובה נמצאת בשדה האנרגיה האנושי. 

כאמור ד"ר ברנן חקרה מערכות אנרגטיות, ביניהן המרידיאנים של הרפואה הסינית והצ'קרות של הרפואה ההודית כאיברים אנרגטים ההופכים רגשות לאנרגיה פיזיולוגית דרך מערכת העצבים. 
אם ניקח לדוגמא את הצ'קרות ההודיות, היא תיארה אותן כמעין מערבולות אנרגיה הנטועות באיזורים אסטרטגיים בגוף בהם יש גם מצבור עצבים ובלוטות אנדוקריניות. כשאנחנו חשים את "הבטן מתהפכת" לדוגמה, תחושת מתח וחרדה פנימית שיש לנו לפני ראיון עבודה או מבחן, למעשה אנו חשים זרימת אנרגיה מואצת באחת המערבולות האלו, צ'קרה הנמצאת באזור מפתח הלב (הנקראת גם מקלעת השמש), שמשפיעה מאוד על תפקודי מערכת העיכול. אותה זרימת אנרגיה מתבטאת גם בחילוף חומרים מטבולי מהיר ותחושת התרגשות של "פרפרים בבטן" ששולחת אותנו תכופות לשירותים. 

ד"ר ברנן מדברת רבות על הקשר בין תפקוד לקוי של צ'קרה זו אצל אנשים הסובלים מחוסר ביטחון עצמי או חרדות חברתיות לבין מערכת עיכול עצבנית.

היא מזהה באותם אנשים נטייה מוגברת למחלות כגון קרון, קנדידה, אלרגיות למזון ועוד. בדומה לצ'קרה הזו המצביעה על הקשר בין דימוי עצמי למערכת העיכול, ניתן לראות בכל מערכת אנרגטית אותה חקרה ד"ר ברנן את מנעד הרגשות הקשורים בה אל מול המערכת הפיזיולוגית עליה היא משפיעה. יכולת הבעה,וביטוי עצמיים מתקשרים בין השאר לצ'קרת הגרון המשפיעה בתורה על בלוטת התריס שבצוואר ומשם לתפקודי גרון וריאות, יכולת הענקת אהבה לאחר הקשורה בצ'קרת הלב שנמצאת מעל בלוטת התימוס שבחזה - קשורה מאוד במחלות לב, לחץ דם וכולסטרול - הן רק שתי דוגמאות נוספות המוצגות כאן בנגיעה בלבד ומצביעות על עומק המחקר שהיא עשתה. שם בשדה האנרגיה האנושי, נמצא למעשה הקשר הישיר והגשר בין הגוף לנפש.

שדה האנרגיה האנושי

שדה האנרגיה האנושי הוא מונח מדעי אותו טבעה ד"ר ברברה ברנן, והוא מתאר תופעה של שדה אלקטרומגנטי המקיף וחודר את הגוף שלנו.


למרות שד"ר ברנן הייתה מהחלוצים לחקור תופעה זו בצורה מדעית, קיימים איזכורים שלה במזרח הרחוק לפחות מלפני 5000 שנה. ביוגה וברפואה האיורוודית מתייחסים אל שדה האנרגיה האנושי כ"פראנה", ברפואה הסינית מתייחסים אליו כ"צ'י" או "קי" ואפילו פיתגורס תיאר אותו כ"גוף אור".

 

ידין קפלנסקי - פסיכואנרגיה

bottom of page